Kínában a dohányzás elleni küzdelem. User account menu

Az utóbbi idők egyre hangosabb vészharangkongatása nyomán az állami rádió, film és televízió főhivatal SARFT úgy döntött, arra utasítja kínában a dohányzás elleni küzdelem filmek, tévéjátékok rendezőit, hogy a lehető legkevesebbre korlátozza azokat a jelenteket, amelyekben cigaretta vagy dohányzó ember látható. A füstölés, rágyújtás, csikk elnyomása és a többi aktus esetenként legfeljebb egy-egy karakter ábrázolásához vagy más művészi megoldáshoz megengedett.

A dohányzási epidémia hatmillió embert ölt meg világszerte, számuk ra a nyolcmilliót is elérheti. A dohányzás áldozatainak 80 százaléka a szegény és közepesen fejlett országokból kerül majd ki. A dohányzás jelentős szerepet játszik a nem fertőző betegségek kialakulásában, így a szív- és érrendszeri gondok és a rák megjelenésében. Ez a két betegségtípus okozza a halálozások 63 százalékát a világon. Tíz évvel tovább élhetnének a éves dohányosok, ha nem hódolnának káros szenvedélyüknek- állítja a Magyar Kardiológusok Társasága.

Tizennyolc év alattiak nem jelenhetnek meg a színen mint cigarettavásárlók, és a hatóság arra is felhívja a figyelmet, hogy a színészek sem gyújthatnak rá olyan helyszíneken, mint például a közintézmények, ahol amúgy is tilos a dohányzás. Összefoglalóan: a színészeket és a rendezőket arra ösztönzik, hogy amennyire csak lehet, mellőzzék a dohányzás közvetett népszerűsítését.

kínában a dohányzás elleni küzdelem

A főhivatali körlevélről szóló tudósításokból nem derül ki, hogy a Kínában bemutatott külföldi filmeket mennyiben érinti az új szabályozás, és az sem egyértelmű, hogy a régebben készült filmek esetében kivágják-e, s ha igen, milyen mértékben a dohányzós jeleneteket. Egy nyarán végzett felmérésből kiderült: 40 kínai filmből ben és 30 televíziós sorozatból ban voltak dohányzós jelentek.

A fővárosi egészségmegelőző központ közvélemény-kutatása pedig megállapította, hogy a TV-ben kínában a dohányzás elleni küzdelem a filmekben látottak határozottan segítik a divatjelenségek, így a dohányzás népszerűsítését.

kínában a dohányzás elleni küzdelem hogyan lehet abbahagyni a dohányzást örökre lány

Kína az elmúlt évtizedben kezdett komolyabb intézkedéseket bevezetni a dohányzás korlátozása terén, de hiába a szabályok, a legtöbb helyen nem tudnak érvényt szerezni a tiltásnak. Ugyanakkor például az éttermek nagy részében ma már vannak elkülönített dohányzó és nemdohányzó részek, a szállodákban is több helyütt kínálnak választási lehetőséget az emeletek és szobák között.

kínában a dohányzás elleni küzdelem

Az átlag kínai férfit alig több mint tíz éve még úgy írták le, mint aki evés közben is szívja a cigarettáját; a tömegközlekedési eszközökön, vonatokon nem lehetett megakadályozni, hogy valaki rá ne gyújtson. Ma már az is előfordul, hogy ilyen esetekben a környezetéből rászólnak az illetőre, aki többnyire "szót is fogad". Szakértői becslések szerint ig éven 3,5 millió kínai halhat meg dohányzással összefüggő betegségekben.

kínában a dohányzás elleni küzdelem amikor kilép a dohányzásról, milyen tünetek vannak

A világ legnagyobb cigarettagyártó országában mintegy millió dohányos él és több mint millió a passzív dohányosok száma. A felnőtt lakosságnak tehát közel 30 százaléka cigarettázik, s amit a szakemberek ennél is aggasztóbbnak tartanak: a fiatalkorúknak 11,5 százaléka érintett, és a tendencia körükben erősödik. A jelentést írók azt szeretnék elérni, hogy egy dohányzásellenes cselekvési program is bekerüljön a kínai kormány következő ötéves tervébe, és hogy a törvényhozók vegyék a kérdést mielőbb napirendre.